2024-05-20

Tydzień Bibliotek

Podczas XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15.05.2024), który w tym roku był pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” odbyły się ostatnie spotkania bibliotekarzy z uczniami klas 2 i 3 w ramach innowacji „Książka to skarb – niezwykłe formy i rodzaje książek”.

Uczniowie zobaczyli książki sensoryczne, czyli odbierane kilkoma zmysłami – książki zawierały dodatkowe elementy zrobione z różnych materiałów o różnych fakturach (tworzywo sztuczne – guma, filc, czy imitacje sierści zwierząt).Następnie uczniowie wykonali strony do książek sensorycznych – najciekawsze z nich zaprezentowano w bibliotece.

Biblioteka oferowała również uczniom zabawę pt. „Zostań ilustratorem” oraz spotkanie autorskie opisane poniżej.

Spotkanie autorskie

9 maja 2024 roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole panią Katarzyną Bieńkowską - autorkę książek dla dzieci „Bohater bez peleryny” i „Elf”, który przestał się bać”. Pani Katarzyna pisze również instruktażowe książki dla dorosłych, którzy chcą zostać pisarzami.
Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach o powstawaniu książek oraz wysłuchali opowiadania o Małym Superbohaterze, przekonując się, że sami również są lub mogą zostać bohaterami.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę, która pojawi się już w czerwcu i z przyjemnością ponowimy zaproszenie do naszej szkoły.

Facebook!

Konkurs recytatorski

25 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły: Amelia Strzoda 1b, Lena Gradus 3c i Franek Zwierzchowski 2b uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Poetycki zwierzyniec” organizowanym przez SP 18 w Tychach dla uczniów klas 1-3.
W konkursie wzięli udział przedstawiciele 14 tyskich szkół. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach : klasy 1, klasy 2 i klasy 3. Poziom konkursu był bardzo wysoki i Jury niewątpliwie miało trudny orzech do zgryzienia przy podejmowaniu werdyktu.
Z radością informujemy, że Amelia Strzoda przygotowana przez panią Agnieszkę Józefowską zajęła II miejsce w kategorii klas 1.
Wszystkim gratulujemy pięknych recytacji!

2024-04-16

Książka to skarb - spotkanie 7

W kwietniu siódmy raz spotkali się bibliotekarze z uczniami klas 2 i 3 w ramach innowacji „Książka to skarb – niezwykłe formy i rodzaje książek”. 
Czym tym razem książki zaskoczyły? 
Zaprezentowano książki z innych materiałów niż papier np. gumowe, plastikowe, czy z wystającą z książki postacią uszytą z materiału. W jednej z książek przypomniano bardzo starą technikę animacji ombro sinema, opartą na iluzji optycznej - dołączona plastikowa folia pozwalała ożywić ilustracje. 
Bardzo podobały się dzieciom książki bez tekstu, ale z mnóstwem historii, które każdy uczeń mógł opowiedzieć inaczej. Były książka, którą czyta się z dwóch stron, a puenta jest w samym środku. Jedna z książek kryła swą zawartość i dopiero przy użyciu latarki i podświetleniu stron można było ją odkryć. Były również książki z dźwiękiem oraz ta sam książka w wielu wydaniach. 
Wielkie zainteresowanie wzbudziła książka dla osób niewidomych pisana sześciopunktowym alfabetem Braill’a. Na koniec za pomocą haftu diamentowego uczniowie pisali soje imię alfabetem Braill’a, wykonywali również zakładkę do książki z elementami haftu diamentowego.

Facebook!

2024-04-04

Królowa Matematyka

Uczniowie klasy 3c zaprezentowali kolegom z klas 1-3 oraz swoim rodzicom program artystyczny pt. „Królowa matematyka!”. 
Trzecioklasiści recytowali matematyczne wiersze, śpiewali piosenki oraz grali na instrumentach perkusyjnych.
Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, bardzo się im podobało i niecierpliwością czekają na następne.

Facebook!

2024-03-27

Książka to skarb - spotkanie 6

Szósty raz spotkali się bibliotekarze z uczniami klas 2 i 3 w ramach innowacji „Książka to skarb – niezwykłe formy i rodzaje książek”. 
Tym razem podczas zajęć prezentowano i czytano uczniom książki, w których znajdują się ruchome elementy – przesuwane w formie harmonijki, poruszające się postacie, magiczne koło, papierowa latarka itp. 
Ta forma książek bardzo się dzieciom podobała, po zajęciach również przychodziły do biblioteki oglądać i czytać te książki.
Uczniowie w ramach zajęć wykonali koperty z wyskakującą wiadomością do wiosny z prośbą o szybkie przybycie.

Facebook!






Poezja, która nas łączy

Troje uczniów z klasy 3c: Lena Gradus, Berenika Lisowiec i Antoni Sojka przez 4 tygodnie uczestniczyło w bibliotece szkolnej w zajęciach przygotowujących do konkursu czytelniczego pt. „Poezja która nas łączy” zorganizowanego przez SP 6 w Tychach. 
Uczniowie pod opieką bibliotekarzy czytali wiersze Tuwima i Brzechwy (łącznie 34 wiersze) i starali się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. 
15 marca odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy w formie online, a w Światowym Dniu Poezji 21 marca ogłoszono wyniki. 
Jak poinformowali organizatorzy poziom konkursu był bardzo wysoki, a różnice między uczestnikami niewielkie i choć naszym uczniom nie udało się wejść na podium pięknie się zaprezentowali.

Gratulujemy wiedzy!

Facebook!

2024-03-26

Poetycki zwierzyniec

21 marca odbył się szkolny konkurs recytatorski „Poetycki zwierzyniec”. 
Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas 1-3. Uczniowie recytowali wiersze, w których główną rolę grały zwierzęta.
Jury wyłoniło zwycięzców:

Klasy 1
1 miejsce – Rozalia Strzoda 1b
2 miejsce – Dagmara Wójcik 1b
3 miejsce – Magdalena Repeć 1b

Klasy 2
1 miejsce – Franciszek Zwierzchowski 2b
2 miejsce – Gabriel Rapacz 2b
3 miejsce – Bianka Homainczyk 2c
Klasy 3
1 miejsce – Lena Gradus 3c
2 miejsce – Dominik Dutka 3b
3 miejsce – Berenika Lisowiec 3c
Laureaci pierwszych miejsc wezmą udział w konkursie międzyszkolnym.
Wszystkim gratulujemy pięknych występów.

Facebook!

2024-03-19

Książka portalem do świata magii i cudów

Bibliotekarze ogłosili szkolny konkurs plastyczny dla klas 4-8 „Książka portalem do świata magii i cudów”. Uczniowie konkurowali w dwóch kategoriach wiekowych. Jury wyłoniło laureatów:
 Klasy 4-5
Łucja Przęczek 5c - I miejsce
Zuzanna Kubiak 5d - II miejsce
Julia Rosiek 5c - III miejsce
Zuzanna Wolnik 4c – wyróżnienie
Hanna Ditmer 5a – wyróżnienie
Piotr Krzywoń 4b - wyróżnienie
Klasy 6-8
Olga Fierdonek 6c - I miejsce
Hanna Pieprzyca 6a - II miejsce
Nina Okońska 6a - III miejsce
Filip Szwed 8b - wyróżnienie
Liwia Jastrzębska 7c - wyróżnienie
Oliwier Nicpoń 6d - wyróżnienie
Natalia Gricenko 7c - wyróżnienie
Prace laureatów zostały zamieszczone w gablocie na korytarzu szkolnym.

2024-03-01

Książka to skarb - spotkanie 5

Podczas lutowych spotkań w ramach innowacji „Książka to skarb – niezwykłe formy i rodzaje książek” bibliotekarze zaprezentowali uczniom klas 2 i 3 książki przestrzenne.
Książki pop-up to od zawsze ulubione książeczki młodszych dzieci. Elementy 3d wyskakujące ze stron pomagają ćwiczyć dziecięcą wyobraźnię przestrzenną i sprzyjają zwiększaniu zasobu słownictwa. 
Na przykładzie rozkładanej, pięknie wykonanej książki „Kolorowy potwór” rozmawialiśmy o uczuciach.

W drugiej części zajęć uczniowie wykonali przestrzenne prace - wiele z nich można zobaczyć w bibliotece szkolnej.

Facebook!

2024-01-22

Pasowanie na czytelnika

22 stycznia odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.
Na początku uroczystości wystąpili uczniowie klasy 1a, którzy przygotowali krótki program artystyczny – zaśpiewali książkową piosenkę pod tytułem  "Mądra rzeka" i recytowali wiersze o książce.
Panie bibliotekarki pokazała uczniom teatrzyk Kamishibai pt. „Książki”, o pierwszej wizycie w bibliotece, a także zapoznały pierwszoklasistów z regulaminem biblioteki i zasadami poszanowaniu książek.
 
Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika - bibliotekarze dotykali książką ramienia każdego ucznia i mówił ,,Pasuję Cię na czytelnika biblioteki szkolnej”.
Na koniec to co najważniejsze - pierwszoklasiści pierwszy raz wypożyczyli książki w bibliotece szkolnej.
Na pamiątkę pasowania uczniowie otrzymali dyplomy oraz zakładki.
Nowych czytelników zapraszamy do częstego wypożyczania i czytania książek.

Facebook!