2022-11-02

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

Cała Polska czyta dzieciom
W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tym razem po hasłem „Czytanie dla pokoju".
Cały październik bibliotekarze prezentowali i czytali literaturę pokazującą grozę i tragizm wojny (i w ogóle agresji) - jej skutki w wymiarze materialnym, społecznym i losów jednostek. Rozmawiano o doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w życiu codziennym. Bibliotekę odwiedzili uczniowie wszystkich klas 1-6.

Galeria zdjęć - naciśnij na obrazek i oglądaj!!!

W zależności od wieku uczestników spotkań czytelniczych bibliotekarze czytali i polecali różnorodne książki, opowiadania i wiersze.
Teatrzyk Kamishibai Rękawiczka - ukraińska bajka ludowa. Opowiada o rękawiczce, zgubionej w lesie, którą odnajdują leśne zwierzęta i chcą w niej zamieszkać. Rękawiczka to symbol domu i bezpieczeństwa. Niestety nie wszyscy mogą zmieścić się w rękawiczce, co jest przyczyną jej rozerwania (czyli zniszczenia spokoju i bezpieczeństwa).
Teatrzyk Kamishibai Puchate i Kolczate - czyli o dobrych i złych relacjach i emocjach. Czujemy się szczęśliwsi, kiedy pozytywne emocje, życzliwość i miłe słowa towarzyszą nam na co dzień. I mogłoby tak być zawsze. Ale pojawia się zła wróżka, która chce zrobić interes i się wzbogacić, więc zaczyna siać niezgodę i zazdrość. Z trudnej sytuacji jest jednak zawsze jakieś wyjście... i o tym jest ta bajka.
O wartościach, czyli rady nie od parady III - zbiór wierszyków z morałem Małgorzaty Strzałkowskiej. Książka w ciekawej i zabawnej formie przekazuje dzieciom wiedzę o tym, jakie wartości są najważniejsze w życiu człowieka: prawda, odwaga, honor, sprawiedliwość, wolność, uczciwość, przyjaźń, pokój, zdrowie. To one mają na nas największy wpływ i nadają sens naszym działaniom.
Seria książek Wojny dorosłych, historie dzieci (Wydawnictwo Literatura). Książki mają przybliżyć młodym czytelnikom temat wojny. Treść opowiadań oparta jest na autentycznych historiach osób, które w trakcie wojny były dziećmi. W serii ukazały się książki mówiące o II wojnie światowej, czasie PRL-u oraz współczesnych konfliktach zbrojnych i uchodźcach.

Mędrcy do dzieci - jeden z tomów serii Bajki Filozoficzne, dzięki której dzieci uczą się myśleć i poznają najważniejsze słowa współczesnych i dawnych myślicieli. Matka Teresa, Sokrates, Ghandi, Dalajlama, Seneka, św. Augustyn, Elie Wiesel, Martin Luther King mówią o tym, czym jest pokój, szczęście, przyjaźń, braterstwo... Ich słowa zostały zobrazowane mini scenkami. A oni sami zostali opisani w krótkich, ale ciekawych biogramach.

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach - piętnaście opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata… Autorami tekstów są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz